Sposoby pielęgnacji skóry naczyniowej

Cera naczynkowa jest jedną z trudniejszych w pielęgnacji, ponieważ bardzo często reaguje rumieniem, bądź podrażnieniem na zmiany klimatyczne, kremy, czy nawet samo dotykanie jej dłońmi.

Zmorą wielu kobiet posiadających tego typu cerę są tzw. „pajączki”, czyli widoczne cieniutkie rozgałęzienia żyłek, popękane naczynka krwionośne, czy wspomniany rumień.

Medycyna nie rozwiązuje w pełni problemów skóry naczynkowej, ale dzięki kosmetologii możemy złagodzić jej skutki i ukoić cerę.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku cery naczynkowej?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że nie służą jej skrajne temperatury. Co oznacza, że w zimie tworzy się na powierzchni skóry rumień pod wpływem szczypiącego mrozu. A latem, gdy panują wysokie temperatury naczynka rozszerzają się, co tworzy nieestestetyczne czerwone plamy.

Pierwszym działaniem jakie powinnyśmy podjąć jest przyjmowanie suplementów z witaminą C i rutyną, gdyż uszczelniając naczynia włosowate. Zaleca się również stosowanie się kasztanowca i arniki, szczególnie przy widocznych obrzękach.

Można również wypróbować działanie diosminy, (jest to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydowanych flawonoidów, który to ma zbawienny wpływ na żyły). Suplementację diosminą zaleca się w przypadku żylaków oraz przewlekłej niewydolności żylnej, jednak niektórzy lekarze zalecają ją również przy tendencji do pajączków na twarzy.

Należy również wykluczyć drażniące składniki kremów takie jak np. glikol propylenowy (propylene glycol) działa jako promotor przenikania, ponieważ ma właściwości penetrujące naskórek. Dzięki temu czynne składniki danego kremu mogą przenikać w głąb skóry, jednak może to powodować podrażnienie i stan zapalny w przypadku cery naczynkowej. Dlatego warto czytać skład kosmetyków. Im bliżej początku składu, tym większe stężenia danego składnika w produkcie.

Co oferują gabinety kosmetyczne, by usunąć widoczne defekty cery naczynkowej?

Gabinety kosmetyczne dysponują zabiegami przeznaczonymi do poszczególnych typów skóry, także naczyniowej, które mają ukoić, zminimalizować lub całkowicie wykluczyć dolegliwości skórne spowodowane pajączkami. Wśród metod walki z rozszerzonymi naczynkami znajdziemy zabiegi z zastosowaniem dobroczynnych preparatów, ale również oręż w postaci urządzeń, które mogą skutecznie wspomóc usuwanie powstałych teleangiektazji.

Najpopularniejszym wśród zabiegów w gabinetach kosmetycznych są zabiegi z zastosowaniem masek, serum i kremów silnie wzbogaconych witaminami  C, K, B2, PP. Popularność ich wynika głównie z faktu, iż są to zabiegi niedrogie oraz doraźnie skuteczne. Pozwalają na zmniejszenie rumienia i wykonywane są szczególnie w przypadku zabiegów bankietowych.

Podział metod usuwania teleangiektazji:

Zabiegi fizykoterapeutyczne: jonoforeza, galwanizacja, lampa Solux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny.
   Jonoforeza - wykorzystuje się prąd stały. Metoda zapobiegająca poszerzania się naczynek krwionośnych. Zabiegi wykonywane w serii ok. 10, powtarzanych co pół roku. Zawęża i chroni przed powstawaniem nowych naczynek.
Galwanokaustyka (elektrokaustyka) – wykorzystanie prądu stałego za pomocą którego rozżarzonym kauterem następuje ścięcie białka.
Elektroliza – prąd stały niszczy tkanki przez działanie chemiczne
Termoliza – prąd zmienny niszczy tkanki przez działanie termiczne
Blend – połączenie metod termolizy i elektrolizy. W tych metodach wykorzystywane są specjalne igły, którymi wkłuwa się w rozszerzone naczynia co 1-2 mm.
Elektrokoagulacja  – (tzw. diatermia chirurgiczna – metoda bezinwazyjna) – koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektroda dotyka się każdego naczynka powodując jego zamknięcie, – jedna z najskuteczniejszych metod do usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała.
Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych.
Skóra po zabiegu (w zależności od HF- częstotliwość prądu)) jest lekko podrażniona – zaczerwieniona
Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa w zależności od wrażliwości skóry – od kilku godzin do jednego dnia.
Jest to metoda bezinwazyjna tzn. bez wkłuwania się w rozszerzone naczynia
Kriochirurgia (krioskleroterapia) – przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.
    Lasery wysokoenergetyczne (fototermoliza) – światło lasera pochłaniane jest przez barwnik hemoglobiny, zawarty w czerwonych krwinkach. Powoduje to termiczną koagulację naczyń. Wykorzystuje się lasery: argonowy, neodymowy, CO2 oraz najnowszy barwnikowy (day laser) – wadą tej metody jest pojawianie się sinych plamek bezpośrednio po zabiegu, które utrzymują się przez 7-10 dni.
W zastosowania laserów stwierdza się jednak często tylko punktowe przerwanie ciągłości naczynia, oraz powstawanie przebarwień i blizn w wyniku pochłaniania światła lasera przez melaninę.
Efektem działania światła laserowego jest nieodwracalne oparzenie III lub IV stopnia w miejscach zabarwionych na ciemno i odwracalne oparzenie I lub II stopnia jaśniejszego otoczenia. Blizna jest gładka, jeżeli działanie lasera sięgało tylko warstwy brodawkowej skóry. Jeżeli została ona przekroczona ze względów terapeutycznych blizna może być widoczna. Uwaga ! – pojęcie metod laserowych jest bardzo szerokie. Natomiast bardzo często stosowane w gabinetach lasery to – lasery biostymulujace, które nie są przeznaczone do usuwania naczynek, a po zbyt częstych zabiegach następuje poszerzanie naczyń krwionośnych
Skleroterapia – polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego preparatu obliterujacego co powoduje zarastanie światła naczynia. Najskuteczniejsza do usuwania wenektazji – naczyń na kończynach dolnych (uda, okolica podkolanowa,podudzia, okolice kostki przyśrodkowej)

Skuteczność zabiegu zamykania naczynek jest uzależniona od: rodzaju metody, jakości urządzenia, umiejscowienia i rozległości zmian. Każdym nawet najbardziej skomplikowanym urządzeniem steruje ręka specjalisty, w związku z tym ostateczny rezultat zabiegu zależy od jego doświadczenia i techniki jaką wykonuje zabieg.

Ważna informacja: jeśli planujecie wykonywanie zabiegów laserowych, nie możecie być świeżo opalone, więc okres zaraz po wakacjach odpada. Również po zabiegu, oraz w trakcie trwania serii, zabronione jest opalanie. Ekspozycję na słońce można wprowadzić ponownie dopiero po ok. 6-10 tygodniach od ostatniego zabiegu.

 

PODSUMOWANIE:

Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzaniu naczyń m.in.:

 •     przewlekła ekspozycja na słońce
 • zbyt częste korzystanie z solarium
 • wiatr
 • duże wahania temperatur
 • duża wilgotność
 • stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów, zwłaszcza na twarz i szyję i dekolt, u osób predysponowanych (cienki naskórek, jasna karnacja, dzieci)
 • stosowanie laserów biostymulujacych (np. melonowo-neonowy)

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami:

-Ochrona skóry przed UV (słońce, solarium, lasery biostymulujace). Stosowanie preparatów z filtrami UVB. i UVA, a także z filtrem IR chroniącym przed podczerwienią
-Ochronę skóry przed zimnem i wilgocią – stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym
-Unikanie przegrzania skóry twarzy w saunie, przed gorącym powietrzem
-Uzupełnienie niedoborów witaminowych głównie B2, PP, C
-Stosowanie odpowiednich kosmetyków/kosmeceutyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne. Np. z kosmetyków aptecznych polecamy krem-mleczko ATODIANE, – działanie m.in. przeciwzapalne, zmniejszające rumień, silnie nawilżające, wzmacnia barierę naskórkową, ochronne, kremy: PHA 15 Face Cream , Bionic krem PHA 12, Bionic serum PHA 10% firmy NeoStrata lub Fadiamone firmy CS.Dermatologie, który wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie.
Uwaga ! – nieprawidłowa pielęgnacja skóry, źle dobrane kosmetyki mogą nasilić jej „naczyniowy charakter”

Bardzo skutecznym składnikiem wzmacniającym ścianki naczyń krwionosnych jest witamina K.
Preparat Auriderm K2 Gel zawiera aż 2% wit. K zamknietej w nowoczesnej formule nanosmomów.

Do najnowszej generacji substancji czynnych, które mają istotne właściowści w miejscowym leczeniu teleangiektazji zalicza się kwas laktobionowy.

Podział metod usuwania teleangiektazji:

 • Zabiegi fizykoterapeutyczne: jonoforeza, galwanizacja, lampa Solux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny.
 • Jonoforeza – wykorzystuje się prąd stały. Metoda zapobiegająca poszerzania się naczynek krwionośnych. Zabiegi wykonywane w serii ok. 10, powtarzanych co pół roku. Zawęża i chroni przed powstawaniem nowych naczynek.
 • Galwanokaustyka (elektrokaustyka) – wykorzystanie prądu stałego za pomocą którego rozżarzonym kauterem następuje ścięcie białka.
 • Elektroliza – prąd stały niszczy tkanki przez działanie chemiczne
 • Termoliza – prąd zmienny niszczy tkanki przez działanie termiczne
 • Blend – połączenie metod termolizy i elektrolizy. W tych metodach wykorzystywane są specjalne igły, którymi wkłuwa się w rozszerzone naczynia co 1-2 mm.
 • Elektrokoagulacja  - (tzw. diatermia chirurgiczna – metoda bezinwazyjna) – koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektroda dotyka się każdego naczynka powodując jego zamknięcie, – jedna z najskuteczniejszych metod do usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała.
  Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych.
  Skóra po zabiegu (w zależności od HF- częstotliwość prądu)) jest lekko podrażniona – zaczerwieniona
  Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa w zależności od wrażliwośći skóry – od kilku godzin do jednego dnia.
  Jest to metoda bezinwazyjna tzn. bez wkłuwania się w rozszerzone naczynia
 • Kriochirurgia (krioskleroterapia) – przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.
 • Lasery wysokoenergetyczne (fototermoliza) – światło lasera pochłaniane jest przez barwnik hemoglobiny, zawarty w czerwonych krwinkach. Powoduje to termiczną koagulację naczyń. Wykorzystuje się lasery: argonowy, neodymowy, CO2 oraz najnowszy barwnikowy (day laser) – wadą tej metody jest pojawianie się sinych plamek bezpośrednio po zabiegu, które utrzymują się przez 7-10 dni.
  W zastosowania laserów stwierdza się jednak często tylko punktowe przerwanie ciągłości naczynia, oraz powstawanie przebarwień i blizn w wyniku pochłaniania światła lasera przez melaninę.
  Efektem działania światła laserowego jest nieodwracalne oparzenie III lub IV stopnia w miejscach zabarwionych na ciemno i odwracalne oparzenie I lub II stopnia jaśniejszego otoczenia. Blizna jest gładka, jeżeli działanie lasera sięgało tylko warstwy brodawkowej skóry. Jeżeli została ona przekroczona ze względów terapeutycznych blizna może być widoczna. Uwaga ! – pojęcie metod laserowych jest bardzo szerokie. Natomiast bardzo często stosowane w gabinetach lasery to – lasery biostymulujace, które nie są przeznaczone do usuwania naczynek, a po zbyt częstych zabiegach następuje poszerzanie naczyń krwionośnych
 • Skleroterapia – polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego preparatu obliterujacego co powoduje zarastanie światła naczynia. Najskuteczniejsza do usuwania wenektazji – naczyń na kończynach dolnych (uda, okolica podkolanowa,podudzia, okolice kostki przyśrodkowej)

Skuteczność zabiegu zamykania naczynek jest uzależniona od: rodzaju metody, jakości urządzenia, umiejscowienia i rozległości zmian. Każdym nawet najbardziej skomplikowanym urządzeniem steruje ręka specjalisty, w związku z tym ostateczny rezultat zabiegu zależy od jego doświadczenia i techniki jaką wykonuje zabieg.

Subscribe / Share

Article by admin

Authors bio is coming up shortly.
admin tagged this post with: , , Read 181 articles by

Dodaj komentarz