Składniki zapachowe perfum

Składniki zapachowe perfum

Zanim dowiesz się, jaki zapach jest idealnym zapachem dla Ciebie, poznaj substancje, które stosuje się przy kreowaniu damskich perfum. Dzięki temu zrozumiesz co znaczy, że perfumy pachną piżmem i drzewem cedrowym, że czuć w nich nutę ylang-ylang i mimozy.

W branży perfumeryjnej używa się między innymi zapachów pochodzenia zwierzęcego. Te substancje to utrwalacze zapachu, stosuje się je w bardzo małych ilościach, ich woń jest bardzo intensywna. Są to:

Ambra ? to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Świeża ambra ma zapach … ryb, więc można ją stosować dopiero po wysuszeniu, nadaje perfumom ciepłą słodką nutę.

   Cybet ? to wydzielina gruczołów cywety, zwierzęcia pochodzącego z Etiopii. Cybet pachnie ciężko, bardzo zmysłowo. Kiedyś był bardzo popularny, obecnie używa się go coraz mniej.

Kastoreum ? to substancja, którą bobry natłuszczają swoje futro. Nadaje perfumom ciepłą, nieco cierpką woń.

Piżmo ? wydzielina z gruczołów piżmowca, która po rozpuszczeniu w alkoholu nadaje perfumom zmysłowego aromatu. Piżmo jest najpopularniejszym utrwalaczem i … afrodyzjakiem.

Pozyskiwanie naturalnych substancji pochodzenia zwierzęcego jest nie tylko kosztowne, ale też budzi kontrowersje, szczególnie wśród ekologów. Dlatego naturalne składniki zastępowane są syntetykami, które często pachną identycznie. Dla przykładu ? syntetykiem piżma jest, tak zwane białe piżmo.

Oprócz składników pochodzenia zwierzęcego, w kreowaniu zapachów stosuje się mnóstwo substancji zapachowych pochodzenia roślinnego.

Subscribe / Share

Article by admin

Authors bio is coming up shortly.
admin tagged this post with: , Read 181 articles by

Dodaj komentarz