Czym się różni woda perfomowana od wody toaletowej?

Co to jest EDT i EDP?

Skrót EDT to eau de toilette- woda toaletowa. Skrót EDP -eau de parfum- woda perfumowana. A perfumy oznaczone są zazwyczaj jako parfum, esencja.

Różnica tkwi w stężeniu esencji zapachowej. Najbardziej intensywnie (i najtrwalej) pachną perfumy. Zawierają około 15 ? 30% olejków zapachowych. Woda perfumowana zawiera ich od 10 ? 15 %, a toaletowa jedynie 5 ? 10%.

Nazwa „perfumy” jest więc określeniem potocznym i nieprecyzyjnym, bo perfumami nazywa się nie tylko czyste perfumy, ale też wody perfumowane i toaletowe.

Najmniej stężone „perfumy” to woda kolońska (eau de cologne, EDC), która zawiera 3 ? 5% esencji zapachowej i woda odświeżająca (eau fraîche, EF), która zawiera jej około 1 ? 3%.

Niestety, prawdziwe perfumy są drogie. Za flakonik 7-mililitrowy trzeba zapłacić minimum 400 złotych. Najpopularniejsza jest woda perfumowana, która utrzymuje się na skórze do kilkunastu godzin. Kusi przystępna cena ? za 30 mililitrów EDP trzeba zapłacić około 100-300 złotych. Woda toaletowa nie jest tak trwała, ale tańsza. Na 30-mililitrowy flakonik trzeba przeznaczyć 50-200 złotych.
Nuty zapachowe

Dziwiło Cię kiedyś, że te same perfumy po kilku godzinach pachną zupełnie inaczej? Jest na to wytłumaczenie. Perfumy składają się nie z jednej, ale trzech nut zapachowych, które się nawzajem uzupełniają. Każdy zapach to kompozycja nuty głowy, nuty serca i nuty bazowej. To, że perfumy nie pachną jednolicie, decyduje o ich wyjątkowości, ale też powoduje, że proces wyboru idealnego zapachu jest długi i mozolny.

-nuta głowy ? zwana także nutą wysoką lub górną. Wyczujesz ją zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Na skórze nuta głowy utrzymuje się od 15 minut do pól godziny, czyli niedługo. Nuta głowy zawiera najmniej trwałe, lotne substancje zapachowe.

-nuta serca ? zwana nutą środkową. Nutę serca można wyczuć już pół godziny po użyciu. Utrzymuje się na skórze od godziny do dwóch po użyciu perfum.

-nuta bazowa ? inaczej nuta końcowa. Mimo tego, że jest to ostatnia wyczuwalna nuta, to od niej rozpoczyna się tworzenie zapachu. Nuta bazowa to nuta głębi, to ona jest najważniejszą kompozycją zapachową perfum. Dzięki temu, że zawiera utrwalacze, utrzymuje się na skórze nawet do kilkunastu godzin.

Głębia perfum polega na tym, że ich zapach nie jest jednolity i zmienia się w zależności od tego, ile czasu nosisz go na sobie. Nuta głowy, serca i nuta bazowa są zazwyczaj skomponowane z zupełnie różnych (ale uzupełniających się) składników. Oto przykłady:

Subscribe / Share

Article by admin

Authors bio is coming up shortly.
admin tagged this post with: , Read 181 articles by

Dodaj komentarz